MODUL 3.1

Realizácia a proces mentoringu v školskom prostredí

Príprava mentoringu

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Medzi základné formy mentoringu patrí interný a externý, formálny a neformálny mentoring. Formálny mentoring je organizovaný a štruktúrovaný a k neformálnemu dochádza viac-menej spontánne, nemá takú pevnú štruktúru. Ďalej ide o mentoring dištančný a osobný.

Mentoring má štyri základné fázy.

1. Prvou je prípravná fáza, ktorá je založená najmä na príprave samotného mentora.

2. Nasleduje zahájenie mentoringu, kedy je potrebné nastaviť si pravidlá. Je dôležité dohodnúť sa na frekvencii stretávania sa a na tom, ako bude prebiehať komunikácia mimo naplánovaných stretnutí.

3. Treťou fázou je realizácia dohodnutej stratégie, kedy prebiehajú stretnutia, preberajú sa prekážky, problémy, ale aj úspechy. V tomto bode ide o reálnu pomoc pri osvojovaní si nových vedomostí aj zručností a dá sa povedať, že je nosnou a najdlhšou fázou.

4. Záverečnou fázou je ukončenie mentoringu, kedy dochádza k zhrnutiu a zhodnoteniu toho, čo sa mentorovaný naučil, čo dosiahol a či to dokázal efektívne aplikovať do svojej pedagogickej alebo odbornej praxe.

Samostatná prípravná fáza je založená najmä na samostatnej príprave mentora, ktorá by mala byť postavená na dôslednej sebareflexii a následnom zdokonaľovaní sa. Tréning vedenia rozhovorov je vhodné trénovať si napríklad s kolegami alebo inými mentormi. Veľmi vhodnou formou je aj koučing a sebakoučing.

Ešte pred samotným zahájením procesu mentoringu, teda pred prvým stretnutím s mentee, je vhodné si o ňom získať čo najviac informácií. Napríklad to, aké má vzdelanie a pracovné skúsenosti. Následne zabezpečte vhodné miesto na prvé stretnutie, kde budete mať pokoj a nebudete rušení. Takisto si zabezpečte dostatok času. Už pri prvom stretnutí sa začína budovať váš dôverný vzťah, preto si dajte na tom záležať. A pripravte si otázky, ktoré vás zaujímajú.

Následne proces mentoringu pokračuje jeho zahájením, teda prvým oficiálnym stretnutím.

Súbory na stiahnutie

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Momentálně nejsou k dispozici žádné novinky.
Momentálně nejsou k dispozici žádné novinky.