MODUL 3

Špecifiká vzdelávania dospelých

Začínajúci pedagogickí a odborní zamestnanci ako špecifická cieľová skupina vo vzdelávaní dospelých

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

 Ako iste viete, vo vzdelávacom procese je veľmi dôležité poznať špecifiká vzdelávania sa danej cieľovej skupiny. Na základe týchto vedomostí je potrebné vzdelávací proces prispôsobovať ich účastníkom.

Áno, ste napríklad učiteľ a veľmi dobre viete, ako máte učiť, ste na tú rolu roky pripravovaný, a potom získate mnoho skúseností, ktoré vo svojej pedagogickej praxi aplikujete a máte ich overené. Ale je potrebné si položiť otázku, či je tento prístup vhodný aj pri vzdelávaní, respektíve facilitácii svojich kolegov?

Dospelí ľudia, na rozdiel od detí, sú schopní regulovať svoje vlastné správanie vzhľadom na vzdelávacie aktivity. Vo vzdelávacom procese je potrebné vnímať ich v spoločenskom kontexte a v interakcii s ostatnými ľuďmi. Dospelí ľudia sú schopní poznávať samých seba a hodnotiť sa, sú schopní zhodnotiť svoj potenciál a posúdiť vlastnú pripravenosť zvládnuť rôznorodé situácie vzdelávania. Sú pripravení pohotovo konať, ak majú perspektívu, že sa vo vzdelávaní splní ich očakávanie úspešnosti a že dokážu byť v ňom efektívni.

Súbory na stiahnutie

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

OTESTUJTE SA

Overte si Vaše poznatky z druhého modulu. Stiahnite si súbor v PDF alebo MS WORD formáte.  Veríme, že budete úspešní.

Momentálně nejsou k dispozici žádné novinky.
Momentálně nejsou k dispozici žádné novinky.