Work-life balance? O čom to je?

Práca je moja priorita. Skutočne? Toto kedysi platilo, momentálne však už nie. Dá sa povedať, že dnes je v móde work-life balance. Teda rovnováha v pracovno-súkromnom živote. Pritom môže ísť o nastavenie našej osobnosti, ale aj nastavenie nášho zamestnávateľa. 

Zastavme sa pri prvom bode. Naše nastavenie, náš pohľad. To znamená, že už nechceme, aby práca bola to, čo diktuje náš život. Plnohodnotne si chceme užívať aj svoj voľný čas, svoju rodinu, priateľov, či seba samých. Nechceme pracovať tak, aby sme zanedbávali seba, svoje zdravie a svoje súkromie. Hádame balans, rovnováhu, chceme byť spokojní.

Z toho však vyplýva, že niektorí zamestnávatelia, ktorí si toto neuvedomujú, stále hľadajú ľudí. Vidíte to, na inzertných weboch sa stále objavujú ponuky práce na tie isté miesta (aj keď sú dobre zaplatené), ale nik tam nechce robiť. Nik nechce obetovať svoj život práci. Firma má zlé meno, po okolí sa pošuškáva, ako sa tam k ľuďom správajú, ako chcú stále nadčasy, ako má robiť jeden človek za piatich, ako sa nikdy nedá zobrať dovolenka, ako sa tam cítia zle, cítia sa byť nedostatočne ocenení, že si ich prácu nik neváži… A tento zoznam by nemal konca kraja. Fluktuácia zamestnancov býva v týchto firmách veľká.

A tu sa dostávame k druhému bodu. Mnohé firmy a zamestnávatelia si to už uvedomili. Nechcú byť „tí zlí“. Chcú byť zamestnávatelia, ktorí majú spokojných zamestnancov. A to najmä preto, lebo si uvedomujú, že spokojnejší a šťastnejší zamestnanec je aj motivovanejší, produktívnejší a výkonnejší. To je odmena za tento prístup a koniec koncov, spokojné sú obe strany. Zamestnanec aj zamestnávateľ.

Work-life balance veľmi súvisí s myšlienkou manažmentu šťastia. Uvedomujúc si to, zamestnávatelia poskytujú mnohé benefity a možnosti, aby ich zamestnanci boli viac pánmi svojho času, a naozaj vedeli fungovať v takejto rovnováhe.

A čo všetko môžu ponúkať? Flexibilný pracovný čas, možnosť práce z domu, voľno nad zákonný rámec ako napríklad narodeninové voľno, voľno po narodení dieťaťa, tzv. sick day – to je voľno na zotavenie. Medzi obľúbené benefity patrí aj finančná podpora a poukazy na rôzne športové, oddychové a kultúrne aktivity, ktoré môžete využiť práve so svojou rodinou či priateľmi. Môže to byť aj kariérne poradenstvo, ponuka vzdelávania v rôznych oblastiach ako zvládanie stresu, organizácia času, asertívna komunikácia a i. Takéto vzdelávania vedia skvalitniť nie len vašu prácu, ale práve aj váš súkromný život.

Majte však na mysli, že work-life balance je najmä vo vašej hlave. Zamestnávateľ ho môže podporovať, ale to, či tak skutočne budete žiť a fungovať, je na vás. Preto sa zamerajte na to, čo naozaj chcete, určite si svoje priority, aby ste si vytvorili a našli svoju rovnováhu v tejto rýchlej a stresujúcej dobe.

Chcete sa dozvedieť viac? Čítajte naše blogy alebo si pozrite ponuku vzdelávaní a workshopov na našej webovej stránke www.proschool.sk.

Mgr. Viktoria Pancikova, PhD.
Aktívne sa venujem vzdelávaniu dospelých a tvorbe vzdelávacích programov. Do môjho portfólia patria témy ako firemné vzdelávanie, od adaptačného až po pravidelné vzdelávanie, príprava lektorov a rozvoj manažérov, ale aj mentoring a koučing. V daných oblastiach sa neustále vzdelávam a publikujem.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.