Manažment oddychu

Vo všeobecnosti dnes žijeme v stresujúcej dobe. Máme mnoho povinností doma i v práci. Snažíme sa väčšinou svoj čas efektívne využívať. „Lietame“ z miesta na miesto a neuvedomujeme si riziká, ktoré s týmto všetkým súvisia. To, že stres je pre nás škodlivý, všetci vieme. V živote sa stretávame s mnohými veľmi nepríjemnými a zaťažujúcimi situáciami, ktoré naozaj veľmi negatívne a nárazovo ovplyvňujú naše prežívanie, pohodu a zdravie.

Na druhej strane denne sa stretávame s akoby malými a neškodnými situáciami, ktoré až tak negatívne nevnímame, ale keď sa kumulujú a nabalia, môžu mať na nás taktiež veľmi negatívne dôsledky. Sem patrí aj špecifická forma stresu, a tou je časový stres. S tým sa nám všetkým spája aj time management – manažment času, ktorý nám pomáha sa s takýmto stresom vyrovnať. Každý z nás si prirodzene volí svoje stratégie ako sa s ním vysporiadať. Niekomu to ide lepšie, niekomu horšie, niekto si hľadá rady, niekto sa problematikou zaoberá.

Často sa však stáva, aj tým najštudovanejším, že plánujú a plánujú, ale zabúdajú na oddych. Osemhodinový pracovný čas si rozvrhnú na minútu presne, potom domáce práce, čas strávený s deťmi atď… Večer si unavení ľahnú do postele a na druhý deň ich znovu čaká nabitý deň. Všetko stíhajú, majú pocit, že svoj čas držia pevne v rukách, ale niekedy je opak pravdou.

Oddych je veľmi dôležitou súčasťou nášho vyváženého života. Koľkí z vás naozaj pri plánovaní bežných pracovných a dennodenných činností a povinností plánujú aj čas na oddych? Všetci vieme, že je pre nás dôležitý, ale akoby to prehliadame a tolerujeme, pokiaľ nemáme zdravotné problémy. Zastavíme sa až potom, keď nejaké problémy prídu, a to už býva neskoro. S oddychom veľmi súvisí aj spánok a spánkový režim. Deti posielame do postele, aby sa poriadne vyspali. Ale kde sme my? Veď predsa ešte máme kopec povinností, čo sa dajú večer stihnúť…

Takýmto spôsobom sa neprimerane vyčerpávame, aj keď to dlhodobo nepociťujeme. Ale potom to príde, a až vtedy si väčšinou uvedomíme, že niekde sa stala chyba. Pomaly sa náš výkon znižuje, sme unavení, začíname byť nepríjemní a podráždení. Ale hlavne, že stále fungujeme ako hodinky. Ktoré sa síce každým dňom o pár sekúnd spomalia, ale to je zanedbateľné, nie?

Pri riadení a plánovaní svojho času je naozaj dôležité plánovať si aj svoj oddych. Dobre fyzicky aj mentálne oddýchnutý človek podá lepší výkon a za kratší čas ako vyčerpaný a vystresovaný. Manažment času nie je len o tom, naváľať si veľa úloh a byť hrdý na to, že som všetko stihol, ale je najmä o vyváženom prístupe k času, jeho rovnomernom a efektívnom využívaní.  Práve preto nikdy nezabúdajte na oddych. Je skutočne pre nás a náš život dôležitý tak ako jedlo 🙂

Milí manažéri, myslite na to, že človek jednoducho nedokáže dlhodobo pracovať osem hodín denne v jednom kuse, len s jednou prestávkou na obed, a s vysokou efektivitou. Doprajte ľuďom prestávky a pohodu, a oni sa vám odvďačia lepšou prácou.

Chcete sa dozvedieť viac? Čítajte naše blogy alebo nás oslovte a my vám povieme všetko potrebné, a pripravíme vám vzdelávanie ušité na mieru.

Mgr. Viktoria Pancikova, PhD.
Aktívne sa venujem vzdelávaniu dospelých a tvorbe vzdelávacích programov. Do môjho portfólia patria témy ako firemné vzdelávanie, od adaptačného až po pravidelné vzdelávanie, príprava lektorov a rozvoj manažérov, ale aj mentoring a koučing. V daných oblastiach sa neustále vzdelávam a publikujem.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.