Základom efektívnej komunikácie je myslenie

O komunikácii a o jej technickom zvládnutí sa môžete dozvedieť z mnohých zdrojov. Všetko sa dokážete naučiť. Porozumiete neverbálnej komunikácii a je na vás, či poznatky aplikujete v bežnom živote.

Ale sú situácie a je ich naozaj dosť, keď je vám väčšina získaných informácií takmer nanič. Uvediem pár príkladov – máte pod kontrolou svoju verbálnu a neverbálnu komunikáciu a váš životný partner vám aj tak nerozumie, máte problémy s kolegami, nadriadeným, podriadeným, susedmi a pod. Tak kde urobili súdruhovia chybu?

Nikde. Len nedomysleli jednu podstatnú skutočnosť. Môžete sa vyjadrovať ako rodený rétor, ale vaše vyjadrovacie schopnosti sú len akousi loďkou, ktorá preváža cez rieku náklad. Rozhoduje to, čo prevážate. Keď rieku preplavíte na bezpečnej loďke a náklad z nej do rieky nepopadá, tak misia bola úspešne splnená.

Ide o metaforické vyjadrenie, kde náklad sú myšlienky a loďka komunikácia. Ibaže v komunikácii u ľudí to nie je také jednoduché. Na veľký náklad, musíme mať väčšiu loď. Podobne je to aj u človeka. Každému štýlu komunikácie je potrebné sa prispôsobiť. Ak ste zameraný na negatívne vnímanie reality, potrebujete štýl komunikácie, ktorý tomu zodpovedá. Vaše vyjadrovanie prebieha v tomto kontexte.

V praxi to znamená asi toľko, že pokiaľ váš partner v komunikácii hovorí to, čo nechce a o tom, čo sa mu nepáči, tak musíte s ním týmto spôsobom komunikovať. Ak mu chcete predať napríklad počítač, pozorne počúvajte jeho požiadavky. Jeho komunikácia bude možno nasledovná – nechcem slabú pamäť, nechcem malý disk, veľký displej a starý operačný systém. Vaša ponuka by mala byť nasledovná – tento počítač nemá slabú pamäť ani disk a operačný systém. Jeho pamäť má hodnotu…

No a aby to nebolo také jednoduché, mali by ste vedieť aj to, aký obsah môžete negatívne zmýšľajúcemu človeku zdeliť. Určite mu nehovorte o dokonalosti tohto sveta, o nadšení veci meniť a podobne. Vaša komunikácia by uviazla niekde v prázdnote vesmíru. Ale o tom možno na budúce, možno napríklad na našom vzdelávaní – https://proschool.sk/vplyv-myslenia-a-komunikacie-na-uplatnenie-sa-zamestnanca-v-zamestnani/

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.