Učiteľom z lásky

V súčasnosti sa na adresu učiteľov vyjadruje naozaj hocikto. A nie len to… Všetky vlády, ktoré tu doposiaľ za posledných 25 rokov boli, si robili s učiteľmi to, čo chceli. Neustále sa vymýšľali pre nich rôzne nové povinnosti, zvyšovala sa byrokracia a znižovalo sa spoločenské postavenie učiteľa. Veľa z nich je unavených, znechutených, doslova na prahu vyhorenia. A predsa, stále sa nájdu takí, ktorí inšpirujú, motivujú, sú nadšení.

Milí nadšení učitelia, chcem si takto pred Vami, aspoň symbolicky sňať klobúk z hlavy a veľmi pekne Vám za odvedenú prácu poďakovať. Ste to totiž predovšetkým Vy, ktorí získavate žiakov a študentov pre šport, matematiku, fyziku, dejiny, informatiku a pod. Len nadšený učiteľ to dokáže, nik iný.

Nadšení učitelia pre školu doslova pokladom. Ich neuveriteľná vnútorná sila priťahuje na školu žiakov ako magnet. Sú veľmi obľúbení u žiakov, kolegov, rodičov žiakov, často inšpirujú aj kolegov z iných škôl.

Nadšenie sa nedá kúpiť, treba ho jednoducho mať. Milión eur na účte síce dokáže nadšenie učiteľa zvýšiť, ale len vtedy, keď ním už učiteľ disponuje. Kde sa však táto úžasná energia, ktorú nazývame nadšením v učiteľoch berie?

Nadšenie učiteľa vychádza z jeho svetonázoru. Je presvedčený o tom, že všetko to, čo robí, má zmysel. Prispôsobuje tomu verbálnu a neverbálnu komunikáciu, a celkový prejav. Jeho myšlienky sa následne ako britva hlboko vrývajú do osobnosti žiaka. Rozhodujúci je teda pozitívny náhľad na svet. Viete si predstaviť učiteľa, ktorý na svoj život, prácu, nazerá negatívne a zároveň by bol nadšený?

Učiteľov nie je potrebné deptať, zaťažovať ich stále novými povinnosťami. Nikoho nemôžeme zatracovať ani ponižovať, ale iba inšpirovať. Tak nech tí, ktorí to už majú akosi v sebe ukazujú cestu ostatným. To zo srdca želám všetkým nadšeným učiteľom a spolu s tímom ProSchool sa tešíme sa na spoločné stretnutia.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.